Parametre
Výška rastliny | 110-140 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Sivatagi Lipa - Eremocitrus glauca - citromfa
Austrálska púštna limetka (Eremocitrus glauca) je špeciálny druh limetky.
Ako už názov napovedá, pochádza z Austrálie, kde rastie divoko v suchých oblastiach. V skutočnosti sa dokázala rozmnožiť v "suchej stepi" na severovýchode Austrálie. Rastlina Eremocitrus glauca je veľmi odolná voči pôde bohatej na soľ a nedostatku vody!
Austrálske púštne limetky sú užitočné aj v kuchyni. Plody sa používajú ako vylisované citróny. Namiesto tekutiny sa však šťava skladá z aromatických "malých zrniek". Je úžasná ako džem, ale výborne sa hodí aj k rybám, mäsu a zelenine! Môžete si z nej pripraviť aj osviežujúci čaj!
Vďaka svojej zvláštnej sivej farbe a tvaru sa dá použiť aj ako okrasná rastlina.
O túto odrodu sa treba starať ako o bežný citrón.
Charakteristika stromu
Rastlina je stredne mohutná, s dlhými, smerom nadol ohnutými konármi a riedko rozmiestnenými tŕňmi. Listy sú úzke a podlhovasté, zelenošedej farby (odtiaľ názov glauca). V závislosti od klimatických podmienok dozrievajú od septembra do novembra. Počas roka môže kvitnúť niekoľkokrát, hoci hlavné obdobie kvitnutia je na jar.
Charakteristika plodov
Plody sú malé citrusové plody veľkosti arašidov s chutnými zrniečkami vo vnútri, ktoré sú vhodné na ochutenie všetkých druhov jedál. Chuť je veľmi zaujímavá, šupka a dužina sú aromatické. Zvonka je svetlozelená až mierne žltá, v závislosti od času zberu. Dužina má svetlozelenú až žltú farbu.
Ďalšie informácie
Na obrázku výrobku je zobrazený možný príklad vývoja rastliny.
Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku. Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné.
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). So zalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné.
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie.
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vám budú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.