Parametre
Výška rastliny | 150 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Granátalma fa 'Conte' - Punica granatum
Granátalma fa 'Conte' - Punica granatum môže vyrásť až do výšky 5 metrov, ale v domácich teplotných podmienkach je typická výška 3-3,5 metra. Jeho oranžovočervené kvety, ktoré sú jedinečné, sa otvárajú v júni na stálezelenom kríku. Jeho guľovité plody sú po dozretí oranžovožlté a na slnečnej strane červenkasté. Plody, ktoré majú veľa semien, majú sladkokyslú chuť. Sadíme ju do kyprých, humusovitých, mierne zhutnených pôd, ale prežije aj v chudobnejších kriedových pôdach. Vo všeobecnosti nepatrí medzi ovocné stromy náročné na vodu, ale ak sa pestuje v nádobách, vyžaduje si pravidelnú zálievku. Najlepšie je zasadiť ho do chránenej, teplejšej časti záhrady, najlepšie pred stenu chránenú pred mrazivým vetrom. V zime prezimuje v bezmrazej, svetlej miestnosti pri teplote 0-5 °C.
Granátové jablko alebo granátové jablko (Punica granatum) je druh z rodu Myrtales a čeľade Lythraceae. Vyskytuje sa v západnej a strednej Ázii a v Stredomorí.
Slovo "granátové jablko" pochádza z latinského granum (semeno) a prídavného mena granatus (bez semien).
Výskyt
Granátové jablko pochádza z južnej, západnej a strednej Ázie (Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko, Tadžikistan, Turkménsko, Uzbekistan, Irán), ale v súčasnosti je rozšírené v stredomorských oblastiach Európy a v teplejších oblastiach Južnej Ameriky. V Stredomorí a na Blízkom východe, napríklad v Iráne, Egypte, Palestíne, Izraeli, Španielsku, Maroku a Tunisku, sú granátové jablká už po stáročia obľúbeným ovocím.
Rozširuje sa aj na Ďalekom východe. V Indii sa používa ako korenie a v Indonézii je známe ako delima. Granátové jablká sa môžu pestovať aj v strednej Európe, pretože má mierne zimy. V Budapešti v predzáhradke Múzea úžitkového umenia rastie granátové jablko, ktoré kvitne raz ročne.
Počas španielskej kolonizácie sa granátové jablko dostalo do Karibiku a Latinskej Ameriky.
Jeho spôsob života
Granátové jablko je väčší ker alebo malý strom, ktorý dosahuje maximálnu výšku 5 m a šírku 3 m. Môže sa dožiť až niekoľko sto rokov. Farba kôry môže byť od červenohnedej až po sivú. Mladé konáre sú často štvorramenné. Stonky listov sú veľké od 2 do 10 mm.
Kvitne koncom jari až začiatkom leta. Farba kvetov je od svetložltej po oranžovočervenú.
Granátalma fa 'Conte' - Punica granatum Charakteristika
- Doba dozrievania plodov: koniec septembra až začiatok októbra, v závislosti od počasia
- Opeľovací pár: Samosprašný, ale výsadba inej odrody zabezpečí vyššiu úrodu.
- Nároky na pôdu: Uprednostňuje kypré, dobre odvodnené pôdy bohaté na živiny, ale darí sa jej aj v chudobnejších, zhutnených pôdach.
- Nároky na svetlo a teplo: Vysoké nároky na svetlo, ale znáša aj menšie zatienenie.
- Nároky na vodu.
- Čas výsadby: Voľnokorenné rastliny od marca do apríla a od októbra do novembra, kontajnerové rastliny sa môžu vysádzať od marca do novembra alebo aj v zime pri bezmrazom počasí.
- Starostlivosť: Najlepšie je zasadiť ich pod ochranu steny domu, kde budú mať dostatok svetla a budú chránené pred vetrom. V prípade potreby odrežte slabé alebo poškodené konáre. Príležitostný rez podporí kompaktný rast a rozvoj dobrého systému konárov.
Granátové jablká sa môžu pestovať aj v kvetináčoch, v takom prípade by sa rastlina mala od jari do jesene nachádzať na slnečnom, teplom mieste (aj na balkóne) a v zime by sa mala prezimovať v bezmrazej, svetlej miestnosti pri teplote 0 - 5 °C.
Granátové jablká pestované v kvetináčoch si vyžadujú viac zálievky ako ich vonkajšie druhy a počas vegetačného obdobia by sa mali pravidelne hnojiť.
- Škodcovia a choroby.
Plody sú najprv zelené, neskôr oranžové a pripomínajú bobule. Plody majú priemer asi 10 cm. Plodom je viacsemenná, priehradkovitá bobuľa. Plod, ktorý je rozdelený bielymi blanami pod hrubou šupkou, obsahuje veľa malých semien s oddelenou dužinou na semenách. Granátové jablká obsahujú veľké množstvo flavonoidov (ako sú antokyány a kvercetín). Je bohaté na draslík, vitamín C a vápnik.
Odrody granátového jablka sa klasifikujú podľa farby plodov: biele, žltozelené, tmavočervené, čiernofialové. Najčastejšie sa vyskytujú tmavočervené a žltozelené. Dužina semien je zvyčajne červená.
Granátové jablká sa dajú ľahko rozmnožovať odrezkami, zakorenenými stonkami a výsevom semien. Najúspešnejšou a najrýchlejšou metódou rozmnožovania je použitie zakorenených stoniek. Plody sa zbierajú od septembra do decembra.
Ďalšie informácie
Na obrázku výrobku je zobrazený možný príklad vývoja rastliny.
Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku. Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodávke v obchode!