Parametre
Výška rastliny | 120-160 cm |
Habitat | Napos, félárnyékos |
Popis
Limon rosso - citrónovník
Odroda citrusov všeobecne známa ako "Limone Rosso", charakteristická červenkastým sfarbením plodov. Kôra je hrubá a červenkastá na strane obrátenej k slnku a chutí podobne ako bežný citrón, ale podstatne sladšie. Tento druh citrónu je v skutočnosti limetka (citrus X limon). Vo väčšine jazykov sa však nazýva citrón.
Fa funkcie
Listy vždyzelené, 5 - 10 cm lesklé, mierne rozprestretého tvaru. Listy v čiastočnom tieni môžu vyrásť podstatne vyššie.
Kvety sú biele s veľkými intenzívne sladko voňajúcimi okvetnými lístkami. Obdobie kvitnutia je na jar s občasným opätovným kvitnutím.
Výška v kvetináči je približne 0,4-2,5 m.
Vyhovuje mu slnečné, polostinné miesto.
Zimné uskladnenie 0 °C - 12 °C, priemerná teplota by nemala presiahnuť 8 °C. Počas slnečných dní môže byť v zimnej záhrade alebo skleníku teplejšie. Citróny vo všeobecnosti uprednostňujú v zime chladnejšie teploty.
Vlastnosti ovocia
Ovocie má farbu od oranžovej po červeno-červenú v závislosti od ročného obdobia a svetla, ktoré naň dopadá. Tvarom pripomína okrúhly citrón. Tvar plodov sa na tej istej rastline líši. Kôra červeného citróna je podobná kôre bežného citróna, ale nie je taká hrubá. Je bohatá na minerálne látky a vitamín C.
Používa sa na odšťavovanie, pečenie, výrobu nealkoholických nápojov a koktailov. Vďaka mierne hrubšej kôre sa veľmi dobre hodí na kandizovanie a vytvára dekoratívnu citrónovú kôru. V ľudovom liečiteľstve sa už dlho používa ako liečivá rastlina, pretože je bohatá na vitamín C, draslík, horčík, fosfor a vápnik. Sušená kôra sa často používa do čajových zmesí.
Údajne sekundárne rastlinné zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v citrusovej kôre, majú protirakovinové vlastnosti. Pozorovalo sa to najmä pri rakovine úst, hrdla, hrtana a žalúdka.
Viac informácií
Obrázok výrobku ukazuje možný príklad vývoja rastliny. Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.
Recenzie
thank you, i would shop again.
Köszönöm szépen!