Parametre
Výška rastliny | 170-180 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Guava obyčajná 'Psidium guajava' - strom
.
Guava obyčajná alebo jednoducho guajava (Psidium guajava) je druh guajavy (Psidium) z rodu Psidium, ktorý patrí do čeľade myrtovitých (Myrtaceae). Je to veľký ker alebo malý strom pestovaný pre svoje ovocie, nazývané aj guava.
Výskyt
Pôvodne pochádza z tropických oblastí Strednej Ameriky, ale vďaka kultúrnemu začleneniu sa vyskytuje v mnohých tropických a subtropických oblastiach sveta.
Vlastnosti
Rozšírený strom dosahujúci výšku 3,5 až 10 m, a pretože sa jeho drevnaté stonky často nízko vetvia, možno ho považovať aj za väčší ker. Jeho kôra má červenohnedú farbu a odlupuje sa z kmeňa. Tmavozelené, kožovité listy sú na stonkách priečne uložené, podlhovasté, elipsovité, 6 - 15 cm dlhé a 3 - 7 cm široké, s hlavným a bočnými okrajmi vo farbe listov vrúbkovanými a na báze silne vystupujúcimi. Kvety sa vyvíjajú v listových stopkách jednotlivo alebo po dvoch a troch. Os kvetu tvorí trubica so 4 - 5 zeleno sfarbenými kališnými lístkami a rovnakým počtom bielo sfarbených, eliptických okvetných lístkov, širokých a dlhých 1 - 2 cm. Kvety majú veľký počet nápadných tyčiniek, dlhých až 2 cm.
Plody bobúľ sú guľovité, elipsovité, jablkovité alebo hruškovité, dlhé 4 - 12 cm, s korymbóznymi kališnými lístkami, ktoré vždy zostávajú vo vyčnievajúcej časti. Šupka je tenká, mierne lesklá, voskovitá, žltozelená alebo zelená, často s ružovými škvrnami. Dužina je v zrelom stave mäkká a šťavnatá, mierne zrnitá v dôsledku prítomnosti kôstkových buniek, belavej až žltoružovej alebo žltozelenej farby, v strede často červenkastej, sladkastej chuti podobnej hruškám alebo jahodám a mierne kyslej chuti. Dužina nezrelých plodov je zelenšia, výrazne kyslá, trpká. Množstvo tvrdých, hnedožltých, asymetrických semien srdcovitého tvaru s priemerom takmer 2,5 - 3 mm sa nachádza v sklovitejšej dužine, ktorá tvorí vnútro plodu.
Použitie
Ovocie Eretta je bohaté na vitamín C a pektín, potravinu. Konzumuje sa surový ako ovocie, varený v pare ako dezert (so semienkami), ale pripravuje sa aj do lahodných želé a džúsov a jeho šťava sa používa na ochutenie mnohých potravín (napr. zmrzliny, sladkosti, energetické nápoje). Šupka sa používa do šalátov a pudingov. V Ázii sa tiež uprednostňuje ochutenie nezrelých plodov cukrom a škoricou.
Nezrelé plody, listy, korene a kôra sa používajú aj v ľudovom liečiteľstve na liečbu hnačky.
Viac informácií
Obrázok výrobku ukazuje možný príklad vývoja rastliny. Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!