Parametre
Výška rastliny | 45-50 cm |
Habitat | Félárnyékos |
Popis
[produkt]
Ak hľadáte špeciálnu rastlinu pre váš domov, môžete si vybrať hrabovú papraď, ľahko sa udržiava, ľahko sa s ňou manipuluje, ľahko sa pestuje, a preto sa odporúča pre začiatočníkov, nie je to obyčajná rastlina, najmä keď je staršia.
Hrabová papraď je stromová papraď pochádzajúca z Austrálie, Peru, Madagaskaru a Novej Guiney.Máveľmi charakteristický vzhľad, odlišný od ostatných papradí.
Listy hrabovej paprade pozostávajú z parohovitých svetlozelených listov s mierne sivastým nádychom a z prekrývajúcich sa jalových, kalichovitých listov. Ich funkciou v jej pôvodnom prostredí je priliehanie k listom a zhromažďovanie živín.
Na rastline možno pozorovať dva typy listov. Spodné listy sú určené na poskytovanie organických živín rastline, tieto listy sa neustále rozkladajú a menia na humus. Zaujímavosťou tohto listu je, že neustálym rozkladom vlastne vytvára pre rastlinu prirodzenú a veľmi kvalitnú pôdu. Potrebuje ju, pretože len tak môže produkovať najdôležitejšie živiny v hornej časti stromov. Nebuďte prekvapení, ak tieto listy uschnú a zhnednú, je to prirodzený proces pre rastlinu.
Pre jeleniu papraď je najlepšie svetlé alebo polotieňové, slnečné miesto. Možno ju vysadiť aj do závesných kvetináčov alebo iných kríkových sadeníc. Po celý rok vyžaduje príjemne teplú izbovú teplotu, v zime o niečo nižšiu, nie však nižšiu ako 16 stupňov, pretože ľahko prechladne.
Zalievanie papradia z jelenieho parohu je trochu nezvyčajné a môže sa vykonávať jedným z dvoch spôsobov. Jeden spôsob je naliať mäkkú vodu izbovej teploty medzi pohárikovité listy papradia. Ak vám táto možnosť nevyhovuje, môžete zalievať ponorením, ktoré spočíva v tom, že papraď raz týždenne ponoríte asi na pol hodiny a potom ju vrátite na miesto, pričom necháte prebytočnú vodu z nádoby vytiecť.
Jelenia papraď má veľmi rada vlhké prostredie, ale nie vtedy, ak sa voda strieka priamo na listy. To môže spôsobiť zhnednutie listov. Dobrým riešením môže byť umiestnenie kvetináča s rastlinou na štrkový podnos a odparovanie vody z podnosu.
Od jari do jesene môžete rastlinu zalievať živnou vodou, ale keďže si sama vytvára živiny, mali by ste jej každé dva týždne dodať len malé množstvo.
V zimeznížte zalievanie a ak je vzduch príliš suchý, umiestnite kvetináč na štrkový podnos.
Ak je vzduch príliš suchý, listy zožltnú a vyschnú.
Zaujímavé fakty:
V Nigérii sa extrakt z listov používa na liečbu vredov. Používa sa aj pri edémoch, kašli a vysokom krvnom tlaku. O antibakteriálnych vlastnostiach alkoholového extraktu z listov informovali vedci v roku 2007. Podľa publikácie z roku 2014 boli zo sušených listov izolované aj dva polyfenoly s antioxidačnou aktivitou.
Ďalšie informácie
Na obrázku výrobku je zobrazený možný príklad vývoja rastliny.
Prečítajte si informácie uvedené v popise výrobku. Rastliny nie sú vhodné na konzumáciu. Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!