Choroby a škodcovia
Mšice štítové: prítomnosť mšíc sa stáva veľmi nepríjemnou, keď sa na listoch objaví huba nazývaná múčnatka, ktorá kolonizuje lepkavé výkaly zanechané na listoch (tzv. medovica) a znetvorí listy, výhonky a plody.
Výskyt múčnatky na citrusoch
Slimáky: títo škodcovia sa presúvajú zo záhrady na citrusy. Ponechávajú rastlinu dobre rozrastenú, obhrýzajú jej zelené časti a spôsobujú zastavenie jej rastu.
Hubové infekcie: hubové infekcie sa najčastejšie vyskytujú v chladných zimných záhradách s vysokou vlhkosťou. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí kvetom, ktoré poškodzuje pleseň sivá. Tenšie výhonky citrusov rozmnožovaných odrezkami sú ľahko napadnuteľné hubou fusárium. Ak sa bezprostredne po výskyte choroby nepoužije chemické ošetrenie, citrusy čoskoro uhynú. Najúčinnejším spôsobom boja proti hubovej infekcii je prevencia: často vetrajte a udržiavajte povrch pôdy rastliny suchý.
Premokrenie : Nadmerná vlhkosť nahromadená v kvetináčoch bráni správnemu vetraniu koreňového systému. Korene citrusov prezimovaných na chladných miestach v krátkom čase podľahnú koreňovej hnilobe a rastlina zvyčajne neprežije.
Príznaky a príčiny chorôb
Žltnutie listov: žltnutie listov počas zimy zvyčajne poukazuje na nedostatok stopových prvkov (napr. železa a horčíka) alebo na príliš vlhkú a chladnú pôdu. Žltnutie však môže byť aj dôsledkom poškodenia koreňov. Nedostatok stopových prvkov možno odstrániť komplexnými hnojivami aplikovanými na začiatku vývoja rastlín.
Opadávanie listov : strata listov zvyčajne neškodí citrusovej rastline. Môžetobyť znakom ťažkých podmienok prezimovania, pretože citrusy nemajú rady príliš suché prostredie, vlhkú a studenú pôdu a málo svetla.
Zasychanie listov na výhonkoch: tento príznak je varovným signálom. Výhonky a konáre so suchými listami odumierajú. Príčinou môže byť pokročilé štádium fuzáriovej infekcie, ako aj mráz, vysychanie listov alebo predávkovanie hnojivami.
zdroj: Citrusová záhrada na terase a balkóne - Peter Klock