Klementína, kríženec mandarínky a pomaranča, je citrusové ovocie.
Charakteristika, výsadba a starostlivosť o mandarínky klementínky (Citrus × clementina)
Klementína, kríženec mandarínky a pomaranča, patrí do čeľade citrusov. Toto južné ovocie rastie divoko na Filipínach a v juhovýchodnej Ázii. Do Európy sa rozšírila v 19. storočí, keď sa začala dovážať z miesta svojho pôvodu v južnej Číne. Dobre rastie v trópoch, ale pestuje sa najmä vo východných krajinách. Najskôr sa pestovala v Anglicku, kde mala nevhodné podnebie, a potom našla ideálne prostredie v Taliansku.
Opis mandarínky klementínky
Rastlina je nízky vždyzelený strom s tenkými, tŕnistými konármi. Listy sú rozprestreté na tŕnistých vetvách, s tupo zubatými okrajmi, kopijovité a tmavozelenej farby. Kvety mandarínky klementínskej sú biele, voňavé kvety. Vonkajšia vosková stena oranžových plodov je bohatá na prchavý olej a má sploštený guľovitý tvar. A
Vnútorná časť plodu je rozdelená na dutiny s blanitými priehradkami, ktoré obsahujú semená. Semená sú svetlozelenej až žltozelenej farby, často s mnohými škvrnami. Šupka sa ľahko odlupuje, je menšia ako pomaranč a sladšej chuti.
Klementínske mandarínky sa zbierajú na jeseň a v zime sa predávajú v obchodoch s ovocím.
Výsadba a starostlivosť o mandarínky klementínky
Klementínska mandarínka je rastlina náročná na slnko a teplo, ktorá neznáša zimné podnebie v našej krajine. Môže sa pestovať len v nádobe alebo prezimovať na teplom mieste. Na jar ju pestujte najlepšie na mieste, kde nie je vystavená silným vetrom a má stále slnečné svetlo. Rastlina by mala mať aspoň osem hodín slnečného svitu. Uprednostňuje mierne kyslú alebo neutrálnu pôdu a pôda by mala byť dobre odvodnená. Rastlina je mierne odolná voči suchu, ale vyžaduje si zalievanie, pretože rastie lepšie pri pravidelnom zalievaní. Mala by byť chránená pred stojatou vodou pod ňou. Vegetačným obdobím je jar a obdobie kvitnutia, kedy by sa mali aplikovať živiny. Keď vidíme, že listy rastliny začínajú lyžičkovať, o našu rastlinu sa nestaráme správne.
Klementínske mandarínky môžete počas zimy uchovávať aj v teplých miestnostiach, kde im zabezpečíte dostatok svetla a vlhkosti. Ak dom nie je vhodný na prezimovanie, veľmi dobre prezimuje v garáži alebo v zimnej záhrade, ale dobre rastie aj na schodisku. V tomto prípade by sa malo prerušiť zalievanie a stačí len veľmi minimálne množstvo vody.Abyrastlina bohato rástla, potrebuje časté a pravidelné dopĺňanie živín.
Rastlinu možno rozmnožovať štepením a tiež polostromčekovými odrezkami. Odrody, ktoré dozrievajú zo semien, sa môžu rozmnožovať aj zo semien, pričom hrozí, že plody budú mať nižšiu úžitkovú hodnotu.Pripestovaní zo semien sa v ideálnom prípade očakáva úroda až po štyroch až piatich rokoch.
Rastlina rozmnožená zo štepu bude rodiť skôr a v optimálnych podmienkach sa plody objavia po dvoch alebo troch rokoch.
Choroby klementínskych mandarínok
V horúcom lete je rastlina zriedkavo napadnutá mšicami, ale žiaľ, niekedy sa môžu vyskytnúť, najmä vo vlhkých podmienkach. Dá sa tomu predísť vysadením rastlín so silnou arómou, ktorá škodcov odpudzuje.
Ak sa pestuje v izbových podmienkach, ak je vzduch veľmi suchý a svetlo nie je dobré, rastlina to dá najavo silným opadávaním listov. A ak je prostredie príliš vlhké, napadnú ju mšice, takže takto pestované rastliny potrebujú viac pozornosti a starostlivosti.