Parametre
Výška rastliny | 110-140 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Bergamot - pomarančové drevo
Bergamot je malá žltá oranžová odroda, geneticky hybrid vytvorený krížením limetky s horkým pomarančom. Nomenklatúra z roku 2003 ho zaradila do nového druhu, predtým Citrus aurantium bergamia.
Bergamotové pomaranče sa pestujú v pomerne mnohých oblastiach, najmä v južnom Taliansku. Bergamotový pomaranč nie je veľmi vhodný na konzumáciu, nie je taký kyslý ako niektoré citrusové plody, ale je strašne horký.
Je však veľmi obľúbený v kozmetickom priemysle a v niektorých oblastiach potravinárskeho priemyslu ako zvýrazňovač chuti. Jeho kôra je bohatá na olejové žľazy, z ktorých sa lisovaním za studena získava slávny bergamotový olej, ktorý je základnou surovinou pre mnohé parfumy a kozmetické výrobky. Jej listy dodávajú chuť a vôňu čajom Earl Grey.
Má dlhú históriu, poznali ho dokonca aj Rimania, ktorí z neho vyrábali zvláštny elixír, ktorého sedem kvapiek rozpustených v pohári vína sľubovalo dlhý život. Predával sa pod názvom "Aqua mirabilis".
Vlastnosti stromu
Stredne veľký, mohutne vzpriamený vždyzelený strom alebo ker. Dosahuje výšku až 4 metre. Rastlina bergamotu je mimoriadne citlivá na náhle zmeny teploty a neznáša zimné teploty klesajúce pod 3 stupne.
V lete je veľmi náročný na vodu, nemá rád horúce a suché počasie, pretože zelené pomaranče sa na strome stávajú tvrdými ako skala. Bergamotka začína svoje hlavné obdobie kvitnutia pomerne skoro, koncom marca, ktoré môže trvať až do konca apríla. Koncom mája a v júli nastáva druhé obdobie kvitnutia.
Stredne veľký, kompaktný citrus s kopijovitými listami. Je to produktívna odroda s bielymi kvetmi, ktoré rastú v strapcoch.
Poloha: južná, bez vetra a prievanu.
Požiadavky: plné slnko, vyhýbajte sa horúcemu slnku na poludnie. Zimovanie: 0 - 10 °C (niektoré druhy znášajú teploty do -5 °C) na chránenom mieste.
Zavlažovanie: v závislosti od vlhkosti pôdy, vyhýbajte sa stagnujúcej vode v substráte.
Pôda: dobre priepustná, mierne kyslá (pH 5,5 - 6).
Hnojivá: vyzretý maštaľný hnoj (hydinový, holubí) alebo komplexné hnojivo na citrusy, od jari do jesene.
Odporúča sa udržiavať citrusy od jari do jesene vonku. V zime najlepšie pri teplote 0 - 10 °C. V tomto prípade by sa malo zalievanie až do jari obmedziť na minimum! Pri chladnom zimovaní korene vo vlhkej pôde zamrznú, čo môže viesť k úhynu rastliny! Pri zimovaní pri vyšších teplotách, nad 15 °C, potrebujú čo najviac svetla (prípadne doplnkové osvetlenie). Neumiestňujte ich do blízkosti radiátora ani do prievanu. V tomto prípade je ťažké určiť množstvo vody, ktoré treba zalievať, odporúča sa metóda opakovaného menšieho zalievania. Hnojeniu by ste sa mali vyhnúť od jesene do jari. Je veľkou pomocou, ak sa na zimné stanovište presťahujú v septembri - vyhnú sa tak večernému ochladeniu, čo im uľahčí aklimatizáciu na podmienky v miestnosti. Opad listov v tomto období je takmer nevyhnutný (niektorým odrodám sa v izbových podmienkach darí lepšie, iným horšie) Ak rastlina stratila listy, ale konáre nezhnedli, netreba sa znepokojovať, na jar odrodí a nahradí listy.
Vlastnosti ovocia
Plod je guľovitý, malej veľkosti, s tenkou šupkou a vysokým obsahom éterických olejov, základná zložka kolínskej vody.
Ďalšie informácie
Obrázok výrobku ukazuje možný príklad vývoja rastliny. Vezmite prosím na vedomie informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.