Parametre
Výška rastliny | 60-70 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Calamondin - hybridné oranžové drevo
Kalamandra sa chová väčšinou pre svoju okrasnú hodnotu, nie pre plody, hoci jej plody sú jedlé a šťava sa na Filipínach predáva v sklenených pohároch.
Vlastnosti stromu
Vyskytuje sa pod viacerými vedeckými názvami, synonymá: Citrus madurensis auct.; Citrus microcarpa Bunge; Citrus mitis Blanco; X Citrofortunella mitis (Blanco) J. W. Ingram & H. E. Moore. Tieto druhy sa oplatí poznať, aby ste vedeli, že ide o ten istý druh. V skutočnosti ide o pestovaný hybridný druh z Číny. Považuje sa za kríženca mandarínky pomarančovej (Citrus reticulata Blanco var. austera) z rodu Citrus a kumkvátu (Fortunella margarita) z rodu Fortunella. Rozšíril sa z Číny do Indonézie a na Filipíny. Divoko rastie aj v Indii, južnej Ázii a Malajzii.
2-7,5 m vysoký strom, ktorý sa vetví už pri zemi a vyvíja mimoriadne hlboký hlavný koreňový systém. Jeho listy sú tmavozelené, lesklé, kožovité vždyzelené s aromatickou vôňou. Jeho voňavé kvety majú 5 bielych okvetných lístkov, rastú jednotlivo alebo po dvoch a troch na stopke. Šupka okrúhlych alebo podlhovastých plodov je oranžovočervená, bohatá na olej. Šupka sa ľahko odstraňuje a plody sú po dozretí sladké. Plody pozostávajú zo 6 - 10 strúčikov, sú kyslé, polievkové, malosemenné alebo bezsemenné.
Pestovanie kalamondínu
Vyžaduje aspoň 4 hodiny priameho slnečného svetla. Otáčajte ho, aby sa neohýbal v smere svetla. Medzi zalievaním nechajte pôdu vyschnúť. V horúcom lete môžete listy jemne postriekať.
Aby ste zabránili stekaniu vody, odporúčame na jar čerstvo vyrastajúce výhonky skrátiť. Kvitne len vtedy, ak je k dispozícii pomerne úzky priestor, preto sa s presádzaním netreba ponáhľať. Môžete ju pestovať v kvetináčoch s priemerom 15 cm až do veku 3-4 rokov. Potom ju presaďte do kvetináča s priemerom 20 cm.
Kvety môžete opeliť aj sami pomocou štetca, aby ste mohli zbierať plody.
V lete môžete rozmnožovať z odrezkov.
Vlastnosti ovocia
U nás je to jednoznačne okrasná rastlina, ale jej plody bohaté na vitamín C sa môžu jesť aj zo šupky, podobne ako kumkváty.
Z plodov sa dá vyrobiť džem. Var z plodov konzumujú Malajci ako ovocný čaj. Ak sa konzumuje so zeleným čajom, môže sa použiť na liečbu príznakov nachladnutia.
Posypaný na ryby odstraňuje charakteristickú rybiu chuť. výborne ochutí mäso, ak sa listy plodu posypú pred vyprážaním. Sušená kôra sa konzumuje aj s cukrom a soľou ako čipsy. Jej éterický olej sa používa ako náhrada citrónového oleja.
Viac informácií
Obrázok výrobku ukazuje možný príklad vývoja rastliny. Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.