Parametre
Výška rastliny | 110-140 cm |
Habitat | Napos |
Typ pôdy | kyslá (rašelinová) |
Nároky na živiny | Veľmi náročné na živiny |
Potreba vody | stredná Potreba vody |
Popis
Chinotto - Trpasličí pomarančovník s myrtovými listami
Citrus aurantium var. myrtifolia
Chinotto je druh pomaranča s myrtovými listami. Bez rezu jeho strom dorastá do výšky približne 3 m.
V Taliansku sa vysádza v regiónoch Ligúria, Toskánsko, Sicília a Kalábria.
Je tiež dôležitou zložkou väčšiny talianskych gastrik, Campari. Jeho názov odkazuje na Čínu, možno práve odtiaľ pochádza. V 50. rokoch 20. storočia sa pod názvom "Chinotto" začali vyrábať aj sýtené nealkoholické nápoje, dnes ich Nestlé vyrába pod značkou "Chino" a Coca-Cola pod značkou "Fanta Chinotto".
Ovocie je podobné mandarínkam a dá sa z neho vyrobiť vynikajúci džem a šťava.
Viac informácií
Obrázok výrobku ukazuje možný príklad vývoja rastliny. Vezmite prosím na vedomie informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.