Parametre
Výška rastliny | 90-100 cm |
Mrazuvzdornosť | -18°C |
Habitat | Napos, félárnyékos |
Popis
Konopná palma japonská - Trachycarpus wagnerianus
Odolnosť voči mrazu -18°C
Konopná palma japonská (Trachycarpus wagnerianus) je druh konopnej palmy (Trachycarpus) z rodu Thrinacinae z radu Arecales, ktorá sa pestuje aj ako okrasná rastlina. Niektorí klasifikátori ju považujú za variant (Trachycarpus fortunei var. wagnerianus) alebo poddruh (Trachycarpus fortunei ssp. wagnerianus) čínskej konopnej palmy.
Jej vedecké meno niektorí pripisujú nemeckému botanikovi Albertovi Wagnerovi a iní Maďarovi Jánosovi Wágnerovi.
Výskyt
Predpokladá sa, že pochádza z Japonska: prakticky neexistujú žiadne divoké exempláre, ale v tejto ostrovnej krajine sa pestuje už niekoľko sto rokov. Zberatelia a obchodníci ju vyvážali do mnohých krajín sveta.
Uverejnil
Je podobná oveľa známejšej konopnej palme čínskej (Trachycarpus fortunei), ale je menšia: zriedkakedy dorastá do výšky viac ako 6 metrov. Jej listy sú tiež menšie, tuhšie a pravidelnejšie a jej stonka je kratšia, vďaka čomu je odolnejšia voči vetru. Listy môžu mať rôznu farbu, od tmavozelenej až po modrozelenú, čo z nej podľa niektorých robí najcharakteristickejšiu konopnú palmu. Semená sú tmavohnedé a majú tvar obličiek.
Životný štýl
Svetlomilná, ale mala by byť chránená pred horúcim slnkom. Začína rýchlo rásť vo veku 3 - 4 rokov, potom môže pri správnom hnojení a zalievaní vytvoriť až 12 listov ročne. Keďže je pomerne malá, je jednoduchšie ju chovať v interiéri. V Karpatskej kotline by sa vysadené exempláre mali v zime chrániť pred zrážkami a pred chladom mulčovaním okolo kmeňa. Znáša nízke teploty až do približne -16 °C. Jeho semená ľahko klíčia v priebehu 8-12 týždňov. Môže sa krížiť s čínskou konopnou palmou.
Ďalšie informácie
Na obrázku výrobku je zobrazený možný príklad vývoja rastliny. Pozrite si prosím informácie uvedené v popise produktu.
Rastliny nie sú vhodné na konzumáciu.
Dostupnosť produktu sa môže líšiť od informácií uvedených v dodacích informáciách v obchode!
Zdroj: Wikipedia