Parametre
Výška rastliny | 110-140 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Chlieb s citrónom - citrónovník
Pôvodne pochádza z pobrežia Amalfi a za svoj názov vďačí albedu (bielej vnútornej strane plodu), ktorá je veľmi vyvinutá a pripomína chlieb. Je to vždyzelený strom, veľmi mohutný a tŕnistý, vysoký až 6 metrov. Citrón chlebový kvitne niekoľkokrát do roka, pričom najdôležitejšími obdobiami kvitnutia sú skorá jar a neskoré leto. Kvety majú jemnú vôňu, vnútri majú biele okvetné lístky a zvonka sú červenofialové; môžu byť osamotené alebo v pároch. Plody dozrievajú v novembri a v nasledujúcom lete. V prípade veľmi chladných období (pod -4 stupne Celzia) sa odporúča prikryť rastlinu nylonovými fóliami a kmeň obaliť netkaným materiálom.
Mierne sladká chuť je ideálna vytlačená do šalátov na jedenie alebo pitie. Jej kôra bohatá na éterické oleje sa používa na výrobu citrónových likérov a krémov.
Plod chlebového citróna je stredne veľký, vajcovitý, so zelenou až bledožltou šupkou, bohatou na éterické oleje, v podstate tenký, s veľmi vyvinutým bielym vnútrom. Hlavnou charakteristikou tohto citróna je veľmi šťavnatá, sladká, jemná a nie príliš kyslá dužina s veľmi malým počtom semien.
Ďalšie informácie
Obrázok výrobku ukazuje možný príklad vývoja rastliny. Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.