Parametre
Výška rastliny | 110-140 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Jablko Adamovo 'Pomo d'Adamo' - citrónovník
Citrus lumia Risso et Poit.'Pomum Adami'
A Pomo d'Adamo Gallesio (1811) szerint a „Lumie” nevű hibridek csoportjába tartozik. Galllesio szerint ez a növény a narancs és a citrom hibridje lehet, és ősidők óta ismert. Marco Polo 1270-ben látta a Pomo d'Adamo-t Perzsiában (ma Irán), az arabok hozták el Palesztinába a 12. században. Jacques de Vitry francia történész pedig a 13. század eleji Histoire de Jerusalem című művében említi, hogy Palesztinában látta, ahová a keresztes hadjáratok idején járt. Ezt követően 1595-ben Agostino del Riccio, 1646-ban Ferrari, 1708-ban Volkamer és más újabb botanikai szerzők írták le.
Fa jellemzői
A növény közepes méretű, kerekded, kiterjedt, egyenes növekedésű; ágak nélkül vagy kevés tövissel. Levelei tojásdadok-lándzsásak, nagyok, néha fogazott szélűek, szárnyatlan vagy enyhén szárnyas levélnyéllel. Virágai nagyok, illatosak, krémfehérek, lilás árnyalatúak, főleg egyenként helyezkednek el, de az ágak tetején csoportosulnak.
A nagyon nagy termések, különböző formájúak, a gömbtől a tojásdad-hosszúkás alakúig, néha jól látható areoláris barázdával. Héja citromsárga színű, de kevésbé intenzív, sima vagy enyhén hullámos, vastag és savanykás gyümölcshús jellemzi.
Egyéb információ
A terméket ábrázoló kép a növény fejlődésének egy lehetséges példáját mutatja be. Kérjük, vegye figyelembe a termékleírásban adott tájékoztatást.
A termék rendelkezésre állása adott esetben eltérhet az áruházban a szállítási információban megjelölt adatoktól!
(HF)
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.