Parametre
Výška rastliny | 110-140 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Korzický céder - citrónovník
Korzický citrón (po korzicky alimea) sa vo veľkom pestuje od konca 19. storočia, najmä na terasách Cap Corse chránených vetrolamovým živým plotom, aby sa zabránilo poškodeniu tŕňmi alebo konármi. Produkcia citrónov, v tom čase najväčšia na svete, bola určená najmä pre spracovateľský priemysel v Taliansku a severnej Európe. Veľmi príjemný likér známy ako Cedratine bol miestnou špecialitou a považoval sa za korzický destilát, hoci v skutočnosti pochádza z Tuniska. Vyrábali ho mnísi v púnskej a rímskej ére z alkoholu, cukru, citrónu a prírodných rastlinných extraktov.
Fa funkcie
Trnitá rastlina je malá, otvorená, nepravidelného tvaru. Listy sú stredne veľké a podlhovasté. Nové výhonky sú zelené, púčiky, ktoré rastú prevažne v trsoch, nemajú charakteristickú fialovú farbu kyslých citrónov.
Vlastnosti ovocia
Žlté plody sú veľké (až 25 cm dlhé), elipsovité, s hrubou zvrásnenou šupkou. Kôra sa zriedkavo konzumuje čerstvá, ale používa sa na pečenie a jej citrónová esencia je veľmi vyhľadávaná v parfumérskom priemysle. Svetlozelená alebo žltá dužina je sladká, takmer bez šťavy.
Ďalšie informácie
Obrázok výrobku zobrazuje možný príklad vývoja rastliny. Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.