Parametre
Výška rastliny | 110-140 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Santa Teresa - citrónovník
Citrus limon L. Burm.f. "Santa Teresa"
V roku 1955 bol tento druh nájdený na talianskej plantáži, strom bol takmer mŕtvy, keď Dr. Russo začal s komplexným výskumom. Keďže sa strom nachádzal na femminelovej plantáži, zvláštne bolo, že všetky stromy okolo neho už boli odumreté, ale táto jediná rastlina rástla intenzívne a intenzita jej vitality bola na jej vek zvláštna. Uskutočnilo sa ďalšie pozorovanie a ukázalo sa, že majú dokonca odolnú rastlinu na vlastnom koreni. Odvtedy ju vysádzali najmä na miestach, kde sú citrusy náchylnejšie na Phoma tracheiphila (hubové ochorenie).
Santa Teresa je tiež prirodzene selektovaná femminello.
Podľa niektorých ponúka najklasickejšiu citrónovú chuť zo všetkých odrôd, ktorá sa však líši od modernejších, v Amerike vyvinutých odrôd. Citrón Santa Teresa je kríženec citróna femminello ovale odolný voči chorobám. Niekedy sa nazýva citrón Femminello Santa Teresa, citrón Sfusato alebo citrón Sorrento.
Vlastnosti stromu
Rastlina bez tŕňov, stredne silná, bujne rastúca, s veľkými, podlhovastými listami.
Eliptické plody citrónu Santa Teresa sú stredne veľké a bledožlté. Šupka plodu je stredne hrubá, s vysokým obsahom éterických olejov a hlbokými olejovými žľazami, ktoré uvoľňujú mimoriadne intenzívnu citrusovú arómu. Koniec stopky je zaoblený a zužujúci sa, s charakteristickou výraznou mamilou.
Bledožltá dužina je veľmi šťavnatá s malým počtom semien. Citróny Santa Teresa majú bohatú citrónovú chuť s vysokou kyslosťou a miernou sladkosťou.
Vlastnosti ovocia, použitie
Citróny Santa Teresa sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C a kyseliny listovej. Je zdrojom draslíka, horčíka, fosforu a vápnika. Citrón Santa Teresa má vynikajúce antioxidačné vlastnosti vďaka kombinácii vitamínu C a zlúčeniny limonínu.
Kôra a šťava z citrónov Santa Teresa sa používa surová aj varená. V Taliansku sa kôra tradične spája so sardelou alebo mečúňom a šťava sa často používa ako náhrada octu v dresingoch a marinádach. Voňavá kôra sa kandizuje na pásiky alebo kúsky a posype sa cukrom. Kôra sa môže pridávať do polievok, omáčok, jedál z rýb a hydiny, koláčov, buchiet a koláčikov. Šťava sa môže použiť do nápojov a mrazených dezertov. Citróny Santa Teresa sa dobre skladujú a môžu sa uchovávať pri izbovej teplote až dva týždne. V chladničke vydržia až mesiac.
Citróny Santa Teresa sa v Taliansku používajú na výrobu limoncella. Zbiera sa, keď sa farba plodov zmení zo zelenej na žltú. Aromatická kôra bohatá na olej sa oddelí od dužiny a dlho sa maceruje v alkohole. Často sa podáva ako aperitív po jedle na podporu trávenia. Výroba limoncella siaha až do starovekého Talianska, hoci sa vedú diskusie o tom, kde presne a kto ho začal vyrábať. Teórie o pôvode likéru zahŕňajú mníchov v kláštoroch, rybárov, ktorí dúfali, že sa im podarí zahnať prechladnutie a skorbut, a niektoré šľachtické rodiny, ktoré vítali návštevníkov pohárom limoncella.
Viac informácií
Obrázok výrobku ukazuje možný príklad vývoja rastliny. Vezmite prosím na vedomie informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.