Parametre
Výška rastliny | 60-70 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Satsuma - Mandarínkovník
Mandarino Satsuma Miyagawa (Citrus unshiu)
Včas: medzi treťou dekádou septembra a prvou dekádou októbra.
Citrus unshiu je citrusový plod bez semien a ľahko sa lúpe, známy aj ako mandarínka miyagawa, unshu mikan, mandarínka odolná voči chladu, mandarínka satsuma, pomaranč satsuma, naartjie a mandarínka. Citrus unshiu má svoj názov podľa Unshu, slávnej oblasti pestovania mandarínok v Japonsku na konci obdobia Edo.
Vlastnosti stromu
Mandarin Satsuma Miyagawa je orientálny citrus podobný kríku s tmavozelenými listami.
Stredne veľká, stredne silná, expanzívna guľovitá odroda s vysokým a stálym výnosom jadrového pôvodu.
Vlastnosti plodov.
Ovocie je stredne veľké, 70-120 gramov, guľovitého tvaru, na póloch vtlačené. Šupka je žltá až intenzívne oranžová, hladká, tenká a ľahko sa lúpe. Dužina je žltooranžová, mäkká, bez semien, šťavnatá a sladká.
Ovocie je okrúhle, so stredne hrubou šupkou a sladkou šťavou. Špecifickosť mandarínky Satsuma Miyagawa spočíva v tom, že sa zvyčajne používa skoro, keď je ešte zelená. Nenechávajte plody dlho na strome, pretože sa scvrknú a stanú sa hubovitými.
Ovocie mandarínky Satsuma Miyagawa sa stále používa ako klasická mandarínka, z ktorej sa vyrábajú likéry, sladkosti, krémy a parfumy, a je výborná na prevenciu rôznych chorôb.
Často sa konzumuje čerstvá, ale môže sa použiť aj na výrobu džúsov, džemov, zmrzliny a likérov.
Ďalšie informácie
Obrázok výrobku ukazuje možný príklad vývoja rastliny. Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.