Parametre
Výška rastliny | 110-140 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Jablko Adamovo 'Pomo d'Adamo' - citrónovník
Podľa Pomo d'Adamo Gallesio (1811) patrí do skupiny hybridov nazývaných "Lumie". Podľa Galllesia môže byť táto rastlina krížencom pomaranča a citróna a je známa už od staroveku. Marco Polo videl Pomo d'Adamo v Perzii (dnešný Irán) v roku 1270, do Palestíny ju priniesli Arabi v 12. storočí. A francúzsky historik Jacques de Vitry vo svojom diele Histoire de Jerusalem zo začiatku 13. storočia uvádza, že ho videl v Palestíne, ktorú navštívil počas krížových výprav. Následne ju opísali Agostino del Riccio v roku 1595, Ferrari v roku 1646, Volkamer v roku 1708 a ďalší novší botanickí autori.
Vlastnosti stromu
Rastlina je stredne veľká, guľatá, rozľahlá, rovno rastúca; bez konárov alebo s malým počtom tŕňov. Listy vajcovito kopijovité, veľké, niekedy so zúbkovanými okrajmi, s prisadnutými alebo mierne krídlatými stopkami. Kvety sú veľké, voňavé, krémovo biele s purpurovým nádychom, väčšinou osamelé, ale zoskupené na vrchole konárov.
Veľmi veľké plody, rôzne tvarované, od guľovitých až po vajcovito podlhovasté, niekedy s jasne viditeľnou areolárnou ryhou. Šupka je citrónovožltá, ale menej intenzívna, vyznačuje sa hladkou alebo mierne zvlnenou, hustou a kyslou dužinou.
Viac informácií.
Obrázok výrobku zobrazuje možný príklad vývoja rastliny. Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.