Parametre
Výška rastliny | 110-140 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Amalfitano - citrónovník
Správny názov je "sfusato amalfitano".
Tento citrón je svetoznámy citrón z Amalfi, hoci v skutočnosti je to jeden z mála citrónov, ktoré sa spolu s citrónom Lunario (Štyri ročné obdobia) súhrnne nazývajú citrón z Amalfi.
Menej kyslý citrón, o ktorom sa hovorí, že jeho kôra obsahuje najviac voňavých olejov. Nie je prekvapením, že citróny sú nevyhnutnou súčasťou výroby limoncella!
Pestovateľ veľkých kužeľových (Sfusato) citrónov.
Tajomstvo chuti a špeciálnych vlastností sfusato amalfitano pochádza z formovania oblasti Amafi, chránenej horami pred studenými severnými vetrami, ale vystavenej morskému vánku a silnému slnečnému žiareniu na terasách s poréznou pôdou. Amalfský citrón je nenahraditeľnou zložkou pobrežnej gastronómie: v kuchyni sa používa šťava, dužina, kôra a dokonca aj listy.
Šťava sa používa na ochutenie rýb a morských plodov, zvyčajne do osviežujúcich limonád a lahodných sorbetov. V stredoveku sa sorbet vyrábal zo snehu nazbieraného vysoko v horách a skladoval sa v hlbokých jaskyniach až do leta, keď sa objavil na stoloch bohatých kupcov v Amalfi, aby prekvapil bohatých hostí a kolegov obchodníkov.
Vlastnosti stromu
Pestujú sa v typických terasovitých záhradách pozdĺž pobrežia Amalfi od februára do októbra.
Vlastnosti ovocia
Odolná odroda - dlhá, kužeľovitá a minimálne dvakrát väčšia ako ostatné citróny. Má hrubú a zvrásnenú kôru, intenzívnu parfumovú vôňu a sladkú a šťavnatú dužinu.
Viac informácií
Obrázok výrobku ukazuje možný príklad vývoja rastliny. Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.