Parametre
Výška rastliny | 130-150 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Kumkvát - citromfa
Pochádza z juhovýchodnej Ázie. Už dlho sa pestuje v Indii, Japonsku, na Taiwane a Filipínach.DoEurópyho vroku 1846 zaviedol Robert Fortune, zberateľ pre Kráľovskú záhradnícku spoločnosť, a krátko nato aj do Severnej Ameriky.
Charakteristika stromu
Malá, veľmi pomaly rastúca odroda citrusov s bezkonkurenčne bohatými plodmi. V zime nemá rád vykurované miestnosti, zhadzuje listy a aj keď je vzduch suchý, uschne. Pozor na zimnú zálievku, nezalievajte často! V zime zvyčajne dozrievajú jej plody, ktoré dozrievajú skoro na jar.
Veľa kvitne, samo sa opeľuje a dokonca čistí stvrdnuté plody. Čo nestihne dozrieť, to opadá.
Nemala by sa riediť. V zime sa uchováva pri teplote 0-10 C.
Druhy rodu sú pomaly rastúce vždyzelené kríky alebo nízke stromy, ktoré môžu dosiahnuť výšku 2,5-4,5 m. Ich listy sú jasne zelené. Ich kvety, podobne ako kvety iných citrusov, sú biele a rastú jednotlivo alebo v úboroch v listových žilkách. Tento strom môže byť aj hydrofytický: rastie vo vode a počas dozrievania jeho plody často plávajú na hladine vody v blízkosti brehu.
Charakteristika plodov
V závislosti od svojej veľkosti môže kumkvát ročne vyprodukovať stovky alebo dokonca tisíce plodov. Sú malé, oválne, slivkové, s hmotnosťou 2 dkg, s oranžovými plodmi, ktoré sa dajú jesť bez olúpania. Šupka obsahuje viac cukru a samotná dužina je kyslá. Spolu však vytvárajú lahodnú harmóniu chuti.
Ďalšie informácie
Na obrázku výrobku je zobrazený možný príklad vývoja rastliny.Pozritesi prosím informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od dostupnosti uvedenej v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné.
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). So zalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné.
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie.
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.