Parametre
Výška rastliny | 150-190 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Mexické - lipovník
Známa tiež ako mexická limetka. Pochádza z východnej Indie, jej názov je odvodený od Mexika, kde je najrozšírenejšou odrodou. Odroda odolná voči chladu - odporúčaná teplota na prezimovanie 10 - 18 °C
Vlastnosti stromu
Pravidelný, tŕnito rozvetvený, s malými kopijovitými listami v olistení.
Poloha: južne orientovaná, bez vetra a prievanu. Zalievanie: v závislosti od vlhkosti pôdy, vyhnite sa stagnujúcej vode v zemine v kvetináči. Pôda: dobre priepustná, mierne kyslá (pH 5,5 - 6). Živiny: zrelý maštaľný hnoj (hydinový, holubí) alebo komplexné hnojivo na citrusy, od jari do jesene.
Citrusy sa odporúča pestovať vonku od jari do jesene. V zime najlepšie pri teplote od 10 do 18 °C. V tomto prípade by sa malo zalievanie až do jari obmedziť na minimum! Pri chladnom zimovaní korene vo vlhkej pôde zamrznú, čo môže viesť k úhynu rastliny! Pri zimovaní pri vyšších teplotách, nad 15 °C, potrebujú čo najviac svetla (prípadne doplnkové osvetlenie). Neumiestňujte ich do blízkosti radiátora ani do prievanu. V tomto prípade je ťažké určiť množstvo vody, ktoré treba zalievať, odporúča sa metóda opakovaného menšieho zalievania. Od jesene do jari by sa nemalo hnojiť. Je veľkou pomocou, ak sa na zimné stanovište premiestnia v septembri - zabráni sa tak večernému ochladeniu a uľahčí sa aklimatizácia na podmienky v miestnosti. Opadávanie listov v tomto období je takmer nevyhnutné (niektorým odrodám sa v izbových podmienkach darí lepšie, iným horšie) Ak rastlina stratila listy, ale konáre nezhnedli, netreba sa znepokojovať, na jar odrodí a nahradí listy.
Vlastnosti plodov
Kvety sú malé a biele. Plody sú v zrelosti zelenožlté, dužina zelená.
Ďalšie informácie
Obrázok výrobku ukazuje možný príklad vývoja rastliny. Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.