Parametre
Výška rastliny | 140-160 cm |
Habitat | Napos |
Popis
Taliansky obrovský céder - citrónovník
Latinul Citrus Maxima, veľmi pôsobivá odroda s plodmi, ktoré môžu dosahovať hmotnosť 3 - 4 kg. Je to rekordér medzi citrusmi.
Fa funkcie
Vzostupná odroda s bujným rastom. Jej listy sú veľké a zlostne zelené. Najľahšie sa rozmnožuje z plodonosných trsov. Ak sa vám podarí získať odrezky, bude rásť v pohári s vodou. Dôležité! Odoberajte len plodonosné trsy z rastlín, ktoré už plodili, pretože ak rastlina ešte neplodila, malým zakoreneným odrezkom bude trvať 10-15 rokov, kým začnú plodiť (pre všetky citrusy) .
Za rok môžete vypestovať až 140 cm a aj jednoročný odrezok môže byť produktívny. Mal by byť priviazaný k bambusovému kolíku, mladú rastlinu netreba zbavovať plodov, pretože dorastie do veľkosti, ktorú dokáže udržať, takže jej prvé plody majú len pol kilogramu. Odporúča sa pestovať ho na mriežke, pretože jeho rast nie je veľmi rýchly. Ťažko sa pestuje na stromček, lepšie je ju udržiavať v kríčkovej, mriežkovej alebo okrúhlej mriežkovej forme, tak dáva najviac (maxima) plodov.
V zime prezimuje vo svetlej, nevykurovanej miestnosti pri teplote okolo 0-9 °C. Tak ako všetky citrusové druhy, aj tento si vyžaduje strihanie, aby sa dosiahol pekný tvar, a to by sa malo vykonať vo februári až marci pred presadením.
Rastlina je od začiatku bujne rastúca, takže strihanie je na vašom uvážení, ale neodporúča sa ponechať ju hustú, pretože listy môžu narásť do dĺžky 30 cm.
Vlastnosti plodov.
Viac informácií
Obrázok výrobku ukazuje možný príklad vývoja rastliny. Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!
Sprievodca starostlivosťou o citrusy
Ak ste si rastlinu objednali počas vegetačného obdobia (jún-september), umiestnite ju na polotieňové miesto, najlepšie mimo popoludňajšieho slnka, pravidelne ju zalievajte a presádzajte ju podľa potreby, najlepšie do trochu väčšieho kvetináča. Použite mierne kyslú pôdu, najlepšie vláknitú rašelinu, ak je to možné .
Ak si ju objednáte mimo vegetačného obdobia, umiestnite ju na chladné miesto, aby ste sa vyhli mrazu (0 - 8 stupňov). Sozalievaním buďte opatrní, pretože počas obdobia prezimovania je koreňový systém na 80 % vypnutý, stáva sa korkovitým, takže najmenšie množstvo vody vyvolá poškodenie, ktoré môže byť nezvratné .
Po skončení mrazov rastlinu preneste von a postupne ju aklimatizujte na vonkajší vzduch a zalievajte veľmi opatrne, pretože regenerácia koreňov môže trvať až mesiac. Hneď ako sa objavia výhonky, jemne zalievajte. Voda nie je potrebná na kvitnutie .
Ak si všimnete, že listy alebo kvetenstvo opadávajú, rastlinu ste preliali. Nikdy neskúmajte povrch pôdy, ale jej hlbšie vrstvy. Citrusy presádzajte od polovice júna, najlepšie do začiatku augusta, aby sa pred prezimovaním stihli zakoreniť. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pravidelne zalievať. Používajte dažďovú alebo stojatú vodu. Citrusy sú rastliny veľmi náročné na živiny, preto by sa mali hnojiť od apríla do októbra. Používajte kombinované hnojivá v mesačnom, trojmesačnom alebo polročnom rozpise. Ak potrebujete pomoc, na Facebooku nájdete skupinu s názvom Citrus in Hungary, kde vámbudú 24 hodín denne k dispozícii a pomôžu vám.