Parametre
Výška rastliny | 120 cm |
Mrazuvzdornosť | -3°C |
Habitat | Napos |
Popis
Csirimojó 'Annona cherimola' - strom
.
Čerimoja (Annona cherimola) je strom z radu Magnoliales, z čeľade Annonaceae, s chutnými plodmi. Iné názvy: cherimoya, cherimoya, škoricové jablko alebo cherimoya annona
Trait
Rýchlo rastúci, vždyzelený strom s hustým olistením, rovným kmeňom, nízkym rozvetvením, zvyčajne 5 až 9 metrov vysoký. Jeho listy sú oválne, tmavozelené, mierne chlpaté, so zamatovou chrbticou, dlhé 7,5 - 15 cm a široké 3,8 - 8,9 cm. Kvety sú voňavé, rastú jednotlivo alebo v skupinách do dvoch až troch, pozostávajú z 3 vonkajších, väčších, zelenkastých okvetných lístkov a 3 vnútorných, menších, ružovkastých lístkov.
Zaoblené, mierne srdcovité plody sú 10 - 20 cm dlhé a do 10 cm široké, vážia 150 - 500 gramov, ale vyskytujú sa aj plody väčšie, až 2,7 kg. Šupka je hladká alebo šupinatá, vnútro je belavé a dužina je sladká, mierne kyslá a chutná. Obsahuje množstvo tvrdých, fazuľovitých, hnedých alebo čiernych semien veľkosti 1 - 2 cm.
Prírodné prostredie
Hlavným areálom výskytu je Kolumbia a Ekvádor, ale vyskytuje sa aj na juhu až po Čile, na severe až po Mexiko a v štáte Florida. Uprednostňuje subtropické podnebie s dlhými dňami a nie je rozšírený v nízko položených oblastiach. V Kolumbii a Ekvádore sa najčastejšie vyskytuje v nadmorských výškach od 1 400 do 2 000 m n. m., v Guatemale od 1 200 do 2 500 m n. m. (najpohodlnejšie sa cíti v nadmorskej výške od 1 200 do 1 800 a 2 500 m n. m.), ale napríklad v oblasti Mexického údolia pri Mexico City neprežíva kvôli pomerne nízkym teplotám: neznáša mrazy nad -3 °C.
História jej pestovania
Ovocie je známe už od staroveku na severozápade Južnej Ameriky, prvé semená sa dostali do Mexika v roku 1629, kde odvtedy zostalo obľúbené, ale v tomto období sa pestovalo aj v ďalších krajinách Strednej Ameriky a v Peru. Do Španielska sa dostal v roku 1757, ale až do polovice 20. storočia sa pestoval len v záhradách pri domčekoch, keď sa v Granade v pohorí Sierra Nevada objavili prvé európske plantáže, ktoré nahradili pomarančovníky vyhubené epidémiou. V roku 1953 sa už pestoval na 106 hektároch. V roku 1785 bola rastlina introdukovaná na Jamajku, v roku 1790 na Havajské ostrovy a v roku 1797 sa objavila v talianskej provincii Reggio Calabria.
V roku 1871 sa začala pestovať v kontinentálnych Spojených štátoch a od roku 1878 sa pokúšali zaviesť ju do Singapuru, ale nezniesla tropické podnebie. V roku 1880 bola introdukovaná do Indie a na Srí Lanku, kde sa v súčasnosti pestuje v malom množstve. V roku 1897 bola introdukovaná na Madeiru a potom do mnohých krajín severnej Afriky.
Použitie
Ovocie je chutné aj samotné, ale nezrelé plody je potrebné niekoľko dní dozrievať. Väčšinou sa po dozretí a zmäknutí vnútro vydlabáva lyžicou a v Mexiku sa na vrch nakvapká niekoľko kvapiek citrónovej šťavy. Po odstránení semienok je vynikajúce do ovocných šalátov, ale môže sa použiť aj na výrobu zmrzliny, želé alebo iných sladkostí. V Kolumbii sa šťava vylisuje a citrón sa pridá do nealkoholického nápoja. Keďže ovocie obsahuje cukor, môže sa tiež fermentovať na výrobu alkoholických nápojov.
Semená sa drvia a používajú ako insekticíd. Šťava obsahujúca rozdrvené semená môže pri kontakte s očami spôsobiť poškodenie zraku!
Zatvorený kvet sa na Jamajke používa aj na parfumovanie tabaku.
Viac informácií
Obrázok výrobku ukazuje možný príklad vývoja rastliny. Pozrite si prosím informácie uvedené v popise výrobku.
Dostupnosť výrobku sa môže líšiť od informácií uvedených v informáciách o dodaní v obchode!